دریاچه چورت؛ دریاچه‌‌ای رویایی در دل جنگل

دریاچه چورت
   دریاچه چورت؛ دریاچه‌‌ای رویایی در دل جنگل

دریاچه چورت ساری را باید یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری استان مازندران نامید. دریاچه چورت مازندران که البته نام اصلی آن دریاچه میانشه است به لحاظ جغرافیایی و بافتی، یکی ازمنحصربه‌فردترین مناطق شمالی کشور به شمار می‌رود. این دریاچه بر اثر زلزله و مسدود شدن مسیر عبور آب چشمه‌ای در کنار آن به وجود آمده است و فضایی زیبا و رویایی دارد. اگر دوست دارید بدانید دریاچه چورت کجاست و چه جاذبه‌هایی دارد با دیجی‌کالا مگ و راهنمای سفر به دریاچه چورت همراه باشید.

دریاچه چورت کجاست

چورت دریاچه‌ای به وسعت ۵٫۲ هکتار در استان مازندران است که در ۷۱ کیلومتری ساری و ۳۰۹ کیلومتری تهران قرار دارد. نام اصلی دریاچه «میانشه» است ولی به دلیل قرار گرفتن در مجاورت روستای چورت که ۱۰ کیلومتر با آن فاصله دارد، چورت خوانده می‌شود.

سال ۱۳۱۸ در پی زلزله‌ای، مسیر عبور آب چشمه‌ای در این منطقه مسدود شد. همین حادثه باعث شد تا دریاچه چورت با عمق کم پدید بیاید. به دلیل اقلیم خاص این منطقه، در مجاورت دریاچه اکوسیستم بسیار زیبایی به وجود آمده است که حالا به یکی از جاذبه‌های گردشگری استان مازندران تبدیل شده.

ویژگی‌های دریاچه میانشه (چورت)

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دریاچه چورت، زیبایی بی‌حدو‌حصر این منطقه است. دریاچه درست در میان انبوهی از درختان سر به فلک کشیده قرار گرفته و این مکان را به جایی منحصربه‌فرد تبدیل کرده است.

دریاچه میانشه

وجود گونه‌های مختلفی از آبزیان در این دریاچه، شکل متفاوتی به آن بخشیده. البته شکل عزیمت ماهی‌ها به این دریاچه‌ی کوچک هم خود از ویژگی‌های این منطقه به شمار می‌رود. گفته می‌شود برخی از گونه‌های ماهی‌ها توسط مردم روستای چورت به این دریاچه آورده شده‌اند و تخم برخی گونه‌های دیگر توسط پرندگان به این دریاچه منتقل شده. در هر حال این آبزیان سال‌ها تکثیر یافته‌اند تا اکنون این دریاچه را به مکانی آرام و منحصربه‌فرد برای ماهیگیری تبدیل کنند.

این دریاچه بیضی‌شکل است و عمق آب آن هرسال با توجه به میزان بارش‌ باران تغییر می‌کند.

هوای مه‌آلود، صدای پرندگان و درختان غرق در آب، تصویری فوق‌العاده از طبیعتی بکر را پیش چشمانتان می‌گذارد. این منطقه جایی بکر برای عکاسی و لذت بردن از طبیعت به همراه آرامشی بی‌نظیر برای رهایی از سروصدا و شلوغی زندگی شهری است.

 

جاذبه‌های دریاچه چورت

علاوه بر زیبایی‌های بصری، شرایط آب‌وهوایی خاص این منطقه باعث شده تا درختانی مثل گردو و ازگیل در اطراف دریاچه چورت رشد کنند. در فصل پاییز این درختان پر از میوه‌های گردو و ازگیل هستند. از سوی دیگر آرامش و سکوت این دریاچه که با بوی آویشن و پونه ترکیب شده، فضایی دل‌‌انگیز پدید آورده تا زندگی شهری را برای ساعاتی فراموش کنید.

دریاچه چورت کجاست

چورت یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران به شمار می‌رود. در دل جنگلی با درختان سر به فلک کشیده، دریاچه‌‌ای رویایی به وجود آمده و در هر فصلی با چهره‌ی خاصی از این منظره روبه‌رو می‌شوید. زمانی که آب دریاچه کم است، درخت‌های کوچک کف دریاچه از آب بیرون می‌زنند و تصویری زیبا از این درختچه‌های کوچک دیده می‌شود. در پاییز تصویری رنگی از دریاچه با رنگ‌های زرد و قرمز و نارنجی می‌بینید که علی‌رغم سردی هوا، تجربه‌ای دل‌انگیز برایتان رقم می‌زند.

بسیاری از افراد این منطقه را برای ماهیگیری به عنوان مقصد سفر انتخاب می‌کنند. امکان چادر زدن کنار دریاچه وجود دارد؛ بنابراین می‌توانید کنار دریاچه اتراق کنید و در آرامش از ماهیگیری لذت ببرید.

امکان قایق‌سواری هم در این دریاچه وجود دارد. اما از آنجا که قایقی برای اجاره کردن نیست مسافران اغلب قایق بادی همراه خود می‌آورند.

بهترین فصل سفر به دریاچه چورت

به دلیل کوهستانی بودن و مسیر پیچ در پیچ، بهترین زمان سفر به این منطقه، فصل بهار و تابستان است. البته در پاییز هم دریاچه به دلیل ریزش برگ‌ها و پوشیده شدن با برگ‌های زرد، قرمز و نارنجی، بسیار تماشایی و دل‌انگیز است. در فصل زمستان هم با وجود سردی هوا با منظره‌ای بسیار زیبا و تماشایی روبرو خواهید شد و تحمل سرما، ارزش دیدن زیبایی‌های منطقه را دارد.

مناطق دیدنی اطراف دریاچه چورت

دریاچه چورت به لحاظ جغرافیایی با چشمه‌های پلکانی باداب سورت در یک منطقه (بخش چاردانگه شهرستان ساری) قرار گرفته است.

دریاچه چورت مازندران

سالاردره هم که خود شامل جنگل‌های بسیار زیبایی است و مسیر رسیدن به دریاچه چورت از سالاردره می‌گذرد. از دیگر جاذبه‌های این منطقه می‌توان به سد سلیمان‌تنگه اشاره کرد که بسیار زیباست. همچنین آب بندان الندان (پله)، منطقه‌ای در دل جنگل است که امکان قایق‌سواری در آن برای مسافران وجود دارد.

نزدیک‌ترین راه رسیدن به آب‌بندان از روستای ازنی است و مسیر سه راه الندان هم به آب‌بندان الندان ختم می‌شود. اوایل بهار در این منطقه می‌توان گل‌های بنفشه، پیازچه وحشی و انواع سبزی‌های معطر و دارویی را پیدا کرد.

نکاتی که پیش از سفر به دریاچه چورت باید بدانید

امکان چادر زدن در اطراف دریاچه طی فصل‌های بهار و تابستان وجود دارد، اما در پاییز و زمستان می‌توان در روستای چورت خانه کرایه کرد. اگر هم دوست ندارید در خانه‌های روستایی اتراق کنید، می‌توانید با طی کردن فاصله‌ی دو ساعته تا ساری در شهر بمانید.

اگر قصد چادر زدن در کنار دریاچه را دارید، حتما چادر سفری و وسایل گرمایشی مانند پتو به همراه داشته باشید. اگر شب را هم در جنگل می‌مانید کیسه‌ی خواب، چادر و لباس گرم همراه داشته باشید. شب‌های این منطقه در هر فصلی سرد است.

دریاچه چورت ساری

در کنار دریاچه چورت می‌توانید ماهیگیری کنید، اما شنا کردن در این دریاچه ممکن نیست. به دلیل وجود تنه‌ی درختان و مشخص نبودن عمق دریاچه امکان غرق شدن وجود دارد.

منبع:digikala.com