TDS چیست؟

10 / 10
از 2 کاربر

در مطالب و اصطلاحات در مورد دستگاه های تصفیه آب بسیار به واژه TDS  برخورد می کنیم که لازم دانستیم در این مقاله توضیح دهیم که TDS چیست و معیار سنجش و اهمیت آن چیست؟

TDS در واقع به تمام مواد عالی و غیر آلی و همچنین ذرات بسیار ریز میکروسکوپی گفته می شود. TDS ارتباط مستقیم با مزه آب دارد اگر TDS بالا باشد آب شیرین و اگر پایین باشد آب تلخ می شود.

جدول تقسیم بندی آب بر اساس مقدار TDS :

TDS (mg/L)

نوع آب

0-50

نرم

50-150

نرمال

150-300

سخت

بیشتر از 300

خیلی سخت

 

طریقه اندازه گیری TDS :

TDSمخفف Total dissolved solids است و اندازه گیری آن به وسیله TDS متر انجام می شود. برای اندازه گیری TDS موجود در آب ابتدا آب را در لیوانی تمیز ریخته سپس TDS متر را روشن کرده و به صورت عمودی در آن قرار می دهیم چند ثانیه صبر کنید تا عدد نمایش داده شده بر روی TDS  متر ثابت بماند سپس دکمه PAUSE را زده و دستگاه را از آب خارج کنید عدد نمایش داده شده بر روی نمایشگر همان TDS آب شماست.

در دستگاه تصفیه آب شیری به نام تنظیم کننده TDS وجود دارد که وظیفه آن این است که اگر آب بعد از تصفیه TDS پایین تر داشت TDS آن را تنظیم نماید. لازم به ذکر است TDSپایین و آب تلخ نشانه بد بودن آب نیست ولی نشان می دهد آب هیچ گونه املاح از جمله املاح مفیدی برای بدن ما را ندارد، برای مثال TDS آب مقطر صفر است و مزه آن تلخ است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :